Datum konání:
27. leden 2022 od 14:00
Místo konání:
online v MS Teams
Genderově senzitivní komunikace je jedním z nástrojů podpory férového prostředí v instituci. Napomáhá k zajištění genderové rovnosti, inkluzivity a podpoře diverzity. Jazyk a vizuální komunikace jsou zároveň součástí PR instituce.
Workshop se zaměří na to, jak předcházet genderovým stereotypům v komunikaci a jaká opatření lze v instituci směrem ke zlepšení komunikační kultury přijmout. Představeny budou existující výzkumy, které ilustrují, jak jazyk napomáhá k udržování stereotypů. Soustředíme se na zásady genderově senzitivní komunikace, a zejména pak konkrétní varianty jazykových forem, jak lze genderově senzitivní jazyk používat v praxi.
Workshop povede Jana Dvořáčková, Ph.D.
Odborná asistentka Katedry sociologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, výzkumná pracovnice Národního kontaktního centra – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR a genderová expertka Technologické agentury České republiky. Odborně se zaměřuje především na genderové aspekty školství, akademických drah, výzkumu a inovací a možnosti podpory rovnosti v prostředí vysokých škol, výzkumných institucí a grantových organizací.
V rámci workshopu budou prezentovány také praktické zkušenosti se zaváděním pravidel genderově senzitivní komunikace v Technologické agentuře České republiky a možná poučení ohledně adekvátního postupu, která z nich plynou pro další instituce. Tuto část povede Marcel Kraus, M.Sc.
Plán genderové rovnosti na ČVUT v Praze
..........
Projekt MŠMT Rozvoj kapacit pro strategické řízení výzkumu na ČVUT v Praze - CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006215