Patentové středisko je součástí Odboru VaV Rektorátu ČVUT.
Služby Patentového střediska jsou určeny primárně zaměstancům a studentům ČVUT a jsou zaměřeny zejména na právní ochranu průmyslových práv:
Další informace o jednotlivých druzích průmyslových práv naleznete na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví ČR.
Pro oznámení o vytvoření zaměstnaneckého vynálezu (§9 zák. 527/1990 Sb.), užitného vzoru (§21 zák. 478/1992 Sb.) a průmyslového vzoru (§13 zák. 207/2000 Sb.) slouží na ČVUT výlučně interní systém EZOP: Oznámení o duševní vlastnictví .
Nedílnou součástí oznámení je přiložení vyplněného formuláře 20240805 EZOP-OZNÁMENÍ.docx .
Po vytvoření oznámení v EZOPu obdrží zaměstnanci Patentového střediska ČVUT notifikaci a budou Vás kontaktovat.
Po případném doplnění informací do oznámení ve spolupráci s Patentovým střediskem, následuje interní schvalovací proces, jehož výsledkem je rozhodnutí o uplatnění práva ČVUT na patent / užitný vzor / průmyslový vzor, doporučení některého z patentových zástupců ČVUT pro přípravu přihlášky a vyřízení související administrativy (plná moc pro patentového zástupce, smlouva o spoluvlastnictví atp.). V případě, že ČVUT neuplatní právo na patent / užitný vzor / průmyslový vzor ve lhůtě 3 měsíců od jeho ohlášení, přechází právo podat přihlášku patentu / užitného vzoru / průmyslového vzoru na původce.
Oznámení o vytvoření předmětu práva duševního vlastnictví ČVUT v EZOPu slouží primárně pro splnění výše uvedených zákonných povinností zaměstnanců ČVUT (zaměstnanecké vynálezy, užitné vzory a průmyslové vzory). Mimo to jej zaměstnanci mohou využít pro vytvoření interního záznamu o jiných právech nebo aktivech duševního vlastnictví: například pro interní evidenci autorského díla, objevu, know-how, technické dokumentace, výkresu, modelu, výpočtu, materiálového složení, technického postupu, návodky, software, protokolu z testování apod.
Licenční fond ČVUT je interní fond ČVUT určený zejména k financování právní ochrany a výjimečně také jiných aktivit nutných pro komercializaci vynálezů ČVUT. Fond funguje na principu dlouhodobé udržitelnosti a je průběžně doplňován z příjmů dříve podpořených projektů komercializace. Z licenčního fondu se typicky financují náklady na patentovou ochranu vynálezů, u kterých se nedaří najít jiný zdroj financí (z projektu VaV, z rozpočtu součásti nebo pracoviště) a přitom z důvodu odkladu patentové ochrany hrozí ztráta práv s negativním dopadem na projekt komercializace vynálezu.
Žádost o podporu z Licenčního fondu ČVUT se předkládá Licenční radě ČVUT na předepsaném formuláři Žádost o podporu z LF.docx .
Pro prezentaci žádosti na jednání Licenční rady ČVUT lze volitelně využít template prezentace LR ČVUT-žádost-xxx.pptx .
Licenční rada ČVUT:
Předseda: prof. Ing. Zbyněk Škvor, CSc. (prorektor pro vědu, tvůrčí činnost a doktorské studium)
Tajemník: Mgr. Kamil Špinar (Patentové středisko)
Členové:
prof. Ing. Karel Hoffmann, CSc. (FEL)
prof. Ing. Nikolaj Ganev, CSc. (FJFI)
doc. Ing. Pavel Svoboda, CSc. (FSv)
doc. Ing. arch. Jakub Vorel, Ph.D. (FA)
Ing. Pavel Smrčka, Ph.D. (FBMI)
Ing. Marcel Škarohlíd, Ph.D. (FS)
Ing. Miroslav Vokáč, Ph.D. (KÚ)
Ing. Jakub Novák (FIT)